"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2025 Брой 8, 27.02-05.03.2025 г.

Русе е лидер в дуалното обучение

Най-голямото предизвикателство пред нас е намаляващият брой на учениците, но те показват отлични резултати на изпитите

Диляна Кочева от Диляна Кочева
03-03-2025
in Брой 8, 27.02-05.03.2025 г.
A A

 

Снимка Община Русе

– Г-н Милков, какви са основните приоритети на Община Русе по отношение на образованието през 2025 г.?

– С гордост мога да отбележа, че Русенска област е лидер в предоставянето на дуално обучение за учениците и в развитието на уменията и компетенциите на XXI век. Най-голямото предизвикателство, което стои пред нас, е свързано с демографските процеси и броя на учащите. В същото време, учениците ни показват отлични резултати на държавните зрелостни изпити и националните външни оценявания. Нашата община е първата в страната, която въведе роботиката като безплатна допълнителна дейност за всички деца в детските градини и началния етап на образование.

Предстои да разширим обучението по роботика и софтуерно кодиране, като включим и училищата в малките населени места в общината. В образователните институции, в които няма подготвени преподаватели, обучението на учениците ще се извършва от специалисти от Общинския център за научно и техническо творчество.

За трета поредна година организираме и Общинско състезание по роботика съвместно с Русенския университет „Ангел Кънчев“. Тази година в него ще се включат и детски градини.

Ще продължим да подпомагаме и процеса по пълното въвеждане на едносменно обучение на всички ученици в общината. През учебната 2023/2024 г. на една смяна премина още едно от големите училища в града – Средното училище с преподаване на немски език „Фридрих Шилер“.

Продължава и изпълнението на Националната програма на Министерството на образованието и науката за изграждане на нов учебен корпус за нуждите на СУ „Васил Левски“ на стойност 4 535 000 лв. Новият корпус на училището ще позволи преминаването на над 1300 ученици на едносменен режим на обучение.

Ще продължим да подкрепяме и българските общности в чужбина и ще работим за осигуряването на стипендии от общинския бюджет за обучение в Русенския университет на студенти от диаспората.

– Какъв е размерът на инвестициите за  обновяването и модернизацията на сградите на училищата и детските градини през тази година? Кои са проектите, с които най-много се гордеете?

– За обновяване и модернизация на материалната база на училищата и детските градини в Община Русе има три програми. Едната е Общинската образователна програма (2022 – 2025), втората е подпрограмата „Проектиране и изграждане на нови детски площадки и/или ремонти и сертифициране на съществуващи такива, облагородяване на дворни пространства, модернизиране на материалната база и осигуряване на достъпна архитектурна среда в общинските детски градини“, а третата – Програма за модернизация на учебния процес за общинските училища.

За периода 2022 – 2024 г. финансирането по подпрограма „Проектиране и изграждане на нови детски площадки и/или ремонти и сертифициране на съществуващи такива, облагородяване на дворни пространства, модернизиране на материалната база и осигуряване на достъпна архитектурна среда в общинските детски градини“ е в размер на 337 348 лв., а по Програмата за модернизация на учебния процес – 43 693 лв.

През 2025 г. ще отвори врати и новоизградена модерна детска градина за пет групи с басейн, физкултурен салон и зала за музика в централната част на града, с която много се гордеем.

В ОУ „Никола Обретенов“ се изгражда нов спортен комплекс с модерен физкултурен салон и прилежащи помещения, тъй като училището никога не е разполагало с такъв.

На финалната права е и строежът на изключително модерния спортен комплекс, който изграждаме в Градския парк. В него ще функционират вътрешен и външен басейн заедно със спа част, детска площадка, фитнес и др. В момента върви бурно строителство, а съвсем скоро той ще бъде на разположение за русенци и гостите на града. Възнамеряваме там да се провеждат и часове по плуване за русенските ученици.

С цел осигуряване на достъпна среда на обществени сгради в СУ „Възраждане“ по проект „Красива България“ ще се изгради асансьор за достъп на лица с увреждания. В СУЕЕ „Св. Конс­тантин-Кирил Философ“ ще бъде монтирана вертикална подемна платформа за хора в неравностойно положение. В ОУ „Васил Априлов“ и ОУ „Тома Кърджиев“ вече използват новоизградени хидравлични платформи.

– Как се развива дигитализацията на образователната система в общината? Какво сте направили към момента и какво планирате в бъдеще?

– В Стратегията за развитие на предучилищното и училищното образование в община Русе (2022 – 2026) подробно са разписани целите и дейностите на територията на общината, включително в сферата на дигитализацията. Целенасочено извършихме проучвания сред директорите, свързани с важността на дейностите и посоката на развитие на институцията, която управляват.

За 100% от детските градини е най-важно развитието на умения за съвместно планиране и целеполагане, както и за екипна работа. На второ място, с равен процент, са уменията за общуване с родителите и повишаването на квалификацията.

Развиването на дигитални умения е приоритет за 88% от детските градини. Преобладава мнението, че това ще е по-полезно на учителите в администрирането и търсенето на материали, отколкото по време на директния учебен процес, тъй като достъпът на децата до технологиите трябва да е ограничен.

За 100% от анкетираните най-важно за децата е развитието на социално-емоционалните и езиковите умения, моториката и творческото мислене. За всички образователни институции е приоритет развиването на иновации в учебния процес, но не са толкова категорични, че това е най-важно в управлението на организацията.

Числата показват, че за 60% е най-важно, а за 40% – не толкова.

Това е точно обратното на нагласите в детските градини, предвид различната възрастова група и методиката на обучение.

Внедряването и ролята на дигиталните технологии в училищата е приоритет за всички. По отношение на иновациите в управлението всички училища ползват облачни платформи за дигитализиране на административните процеси, което улес­нява учителите и облекчава документооборота.

Освен традиционните методи и масовите учебни материали, които са основен подход за малък процент от училищата, впечатление прави постепенното навлизане на проектно базираното обучение и активното използване на STEM центровете.

Интересен пример за нестандартен подход в обучението и за успешно сътрудничество между отделните етапи на образованието дава АЕГ „Гео Милев“, което е първото училище с подписан договор с Русенския университет. Преподаватели от висшето училище преподават на учениците профилиращи предмети, като информационни технологии и предприемачество в XI и XII клас.

В част от училищата в община Русе се използва моделът 1:1, при който всеки ученик и учител имат свое електронно устройство и свързан към него персонален профил. В нашите училища се залага на качествено обучение, а учителите използват в своята работа високоскоростен интернет и интер­активни дисплеи.

В приоритетна област 1 на Стратегията са представени насоки за трансформация на образователните процеси с помощта на дигитални технологии, които отразяват световните тенденции и отговарят на европейските стандарти за образование. Насоките предоставят изчерпателна методика за пълноценно приложение на дигиталните технологии както в учебните, така и в административните процеси на отделните училища.

– Споменахте STEM центрове. Към момента какъв е броят на изградените центрове в училищата в общината?

– В община Русе са изградени STEM центрове и кабинети по Националната програма на МОН в СУ „Васил Левски“, АГ „Гео Милев“, МГ „Баба Тонка“, ОУ „Ангел Кънчев“ и ОУ „Васил Априлов“.

В момента по Националния план за възстановяване и устойчивост във всички училища в общината се изграждат подобни центрове. Този процес ще създаде интегрирана мрежа от кабинети, работилници, лаборатории, дигитални и други учебни пространства в училищата. Ще допринесе и за създаване на култура за иновации в училищните общности. Новата база ще предостави необходимите условия за съвременно и качествено STEM обучение в училище. Ще повлияе позитивно за мотивирането на учениците за изучаване на природни науки, математика и технологии, за повишаване на образователните резултати, за придобиване на система от компетентности, ключови умения, ориентирани към практиката. И не на последно място – за кариерното ориентиране на учениците и насочването им към технологични професии.

– Как работите с Русенския университет „Ангел Кънчев“, средните училища и гимназиите, за да подготвите младежите за пазара на труда?

– Община Русе осигурява стаж на студенти, като част от участвалите в практиките, както и отличници от випуските на русенската Алма матер биват наети дългосрочно в местната администрация.

Община Русе, Общинското предприятие „Комунални дейности“, както и „Общински транспорт Русе“ работят с русенски училища по системата за дуално обучение. Това дава възможност на ученици да придобият опит в общинската администрация, в предприятия и звена и да трупат практически умения паралелно с изучаването на специализираните предмети в учебното заведение.

Всяка година се провеждат текущи и държавни практики за студенти от специалност „Предучилищна и начална училищна педагогика“ на Русенския университет.

Кариерно ориентиране и консултиране в общината се извършва от ЦПЛР – ЦУТНТ, Русе. Организирани са обучения по програмата за кариерно ориентиране, групови дискусии по теми от 30 филма за кариерно ориентиране в училищното образование, тренинги, форми, състезания, решаване на въпросници и работа с интерактивни упражнения, реализирани от петима кариерни консултанти.

– Наскоро приехте Общинския годишен план за младежта за 2025 г. Кои са основните акценти в него?

– Планът е създаден с фокус върху активното включване на младите хора в обществения живот, тяхното личностно развитие и изграждането на умения за бъдещето. Основните акценти включват големи теми като „Образование и обучение“, „Подкрепа за младежки инициативи“, „Доброволчество и гражданска активност“, „Спорт и здравос­ловен начин на живот“ и „Международни програми и мобилност“.

Организираме семинари, работилници и курсове, които ще подпомогнат младите хора в развитието на ключови компетенции, включително и на дигитални умения, предприемачество и личностно развитие. Подкрепяме младежките инициативи, като предоставяме ресурси за проекти, които насърчават социалната активност, иновациите и устойчивото развитие. Планираме да развиваме още програми за насърчаване на доброволчеството и ангажираността на младите хора в каузи, свързани с екологията, социалната подкрепа и културните инициативи.

Освен това ще се организират спортни събития, кампании за физическа активност и инициативи, които насърчават здравословния начин на живот сред младите хора.

По темата за международните програми и мобилност ще се работи за разширяване на достъпа до програми за обмен, които дават възможност на младите хора да се запознаят с добри практики в други държави и да изградят международни партньорства.

За успешното изпълнение на тези мерки работят Общинският младежки дом, Младежкият парламент към него, както и дирекция „Младежки дейности и спорт“. Те организират инициативи в партньорство с образователни институции, младежки организации и неправителствения сектор, за да се гарантира, че повече млади хора ще имат възможност да се включат в проявите.

Общинският младежки дом в Русе е водеща институция в организирането на разнообразни дейности за младите хора, обхващащи култура, изкуство, неформално образование, екология, спорт, доброволчество и др. Той организира и провежда различни събития, фестивали, конкурси, концерти, инициативи и кампании, като предоставя възможности за доброволно и активно участие на хиляди млади хора в тях.

– Кои са младежките организации, с които Община Русе си сътрудничи най-активно през годините?

– Община Русе поддържа дългогодишно и активно сътрудничество с различни организации, които играят ключова роля в развитието на младежките дейности в града. Някои от най-значимите партньорства и съвместни проекти са със сдруженията „Национален младежки форум“, „България на младите“, „Напред“ и много други. Например, като пълноправен член на Европейския младежки форум, сдружение „Национален младежки форум“ е активен партньор на Община Русе в изграждането и застъпничеството за младежки политики. С тях имаме подписано споразумение от 2022 г.

Същата година Общината беше домакин на национална среща на младежките парламенти на България. През 2024 г. сътрудничеството продължи със срещи по места, посветени на диалога на Европейския съюз.

Със сдружение „България на младите“ беше направена симулация „Модел Репуб­лика България“, която е първата по рода си интерактивна симулация на държавна власт, предназначена за ученици и студенти. Тя включва пленарни сесии, които симулират работата и взаимодействието между Народното събрание, Министерския съвет и Президентството. 40 ученици и студенти от цялата страна влязоха в ролята на народни представители, министри и журналисти.  Събитието имаше за цел да предостави образователна стойност и интерактивен опит, който помага на участниците да разберат как функционират демократичните институции и държавната власт, процесите по законотворчество и вземане на управленски решения.

Българският младежки Червен кръст пък организира инициативи, насочени към опазване здравето и живота на младите хора.

А сдружение „Напред“ проведе дискусии по теми за активното участие на младите в обществения живот на нашия град.

Със здравословен начин на живот и опазване на околната среда се занимава Сдружението на българските скаути. А чрез инициативата „Да спасим децата и Русе от дрогата“ целим да се разпространи сред децата и родителите информация за зависимостите и тяхното предотвратяване.

През годините Община Русе многократно е осигурявала съдействие и домакинство при провеждане на обучителния семинар „Младите българи – архитекти на промяната“ на фондация „Искам бебе“. С ентусиазъм се включихме и във всички кампании на инициативата „Капачки за бъдеще“, като по идея на младите хора бяха поставени сърца за събирането им. Доброволци от Младежкия парламент пък показват грижа за животните, разхождайки кучета от Общинския приют за безстопанствени животни.

– Как Общината насърчава младите хора в Русе да участват в обществения живот и да бъдат по-активни?

– За целта провеждаме разнообразни инициативи и програми с акцент върху създаването на повече възможности за участие на младите хора в обществения живот, осигуряване на достъп до качествено образование и обучение, насърчаване на младежкото предприемачество и улесняване на връзката между образователните институции и бизнеса.

Общинският младежки дом в Русе играе ключова роля в предоставянето на информация и консултации на младите хора в област­та на европейските младежки програми и доброволчеството. Организират се младежки събития, уебинари и обучителни семинари, които целят да повишат информираността и ангажираността на младите хора.

Всяка година се провежда Академия за младежки лидери, подкрепена от общинския план за младежта. Сред другите активности, в които се включва той, са участие в обучение „Правата на човека“ в Международния младежки център в Добрич, в Националната среща на младежките парламенти в Габрово и обучение на тема „Местна власт“.

Освен това се провеждат постоянни срещи на млади хора с местната власт.

– Какви възможности предлагате за младите хора, които искат да останат и да се развиват в общината?

– Някои от ключовите инициативи и прог­рами са „Образователни и кариерни възможности“, „Младежки инициативи и участие в обществения живот“ и „Подкрепа за младежко предприемачество“. Русе разполага с утвърдени образователни институции, които предлагат качествено обучение и възможности за професионално развитие.

Всяка година се организира кариерен форум „А сега накъде?“, който помага на младите хора да се ориентират професионално и да изберат подходящо висше училище. Заедно с това се представят различни професии и техните професионални отговорности от изявени русенски професионалисти.

Не на последно място, Общината насърчава младежкото предприемачество чрез различни програми и инициативи, които целят да улеснят връзката между образователните институции и бизнеса, както и да предоставят ресурси и подкрепа за започване на собствени проекти.

 

Визитка

Завършва Юридическия факултет на Русенския университет „Ангел Кънчев“. От 2013 г. е доктор по право. Работил е като адвокат по гражданско, търговско и административно право. От 2011 г. до 2017 г. е общински съветник в Общински съвет – Русе.

Има диплом от Института за социална политика, а през 2017 г. става и магистър по национална сигурност и отбрана във Военната академия „Г. С. Раковски“ в София.
Народен представител от Русе в 44. народно събрание, в което е член на комисиите по правни въпроси и по вътрешна сигурност и обществен ред. Съвносител на 25 законопроекта.

 

Your Image Description

Свързани статии:

Зам.-кметът на Бургас Михаил Ненов разказва за проектите и иновациите на морската община в образователната сфераМихаил Ненов, зам.-кмет на Община Бургас:  Със съвременната среда за обучение стимулираме мотивацията за учене 25 училища от страната се представиха на сцената на тридневния XXV национален фестивал за училищен театър на испански език, който се проведе в Театъра на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов"Театрален училищен маратон на испански език Мадлен Алгафари, психотерапевт и писател: Помним учителите си като личен пример или ако са били Учители по живеене Проф. д-р инж. Сеня Терзиева-Желязкова, ректор на ХТМУ: Фокусът ни днес е върху зелените технологии

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags STEM образованиедигитализациядигитални уменияИнтервюОбщина Русеосновни училищаПенчо Милковучилища

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

ОУ „Христо Максимов“ в Самоков празнува

Next article

Тайните на библиотеката на Осман Пазвантоглу във Видин

Next article
Тайните на библиотеката на Осман Пазвантоглу във Видин

Тайните на библиотеката на Осман Пазвантоглу във Видин

Талантлива дизайнерка се  завръща в любимото училище

Талантлива дизайнерка се завръща в любимото училище

Светът от другата страна на обектива

Светът от другата страна на обектива

Последни публикации

  • Детска градина „Деница“ с плакет на МОН за 50-годишнина
  • Министър Вълчев: Ще предложа законодателни промени, с които кметовете да могат да обявяват неучебни дни само след съгласуване с МОН (ОБНОВЕНА)
  • „Мисия чист въздух“ – фестивал на химията в Бургас
  • Студенти ще могат да оценяват качеството на обучението в реално време с електронна платформа
  • Академия за млади таланти в село Дреновец
  • Образователен форум събира иновативни училища и експерти в село Бистрица
  • Четири медала от Международната Менделеевска олимпиада по химия
  • Министър Вълчев постави началото на строежа на четири физкултурни салона в Казанлък
  • Съветът на ректорите: Кадри на МВР да правят дискусии за зависимостите в университетите
  • Ученици от Търговище влязоха в ролята на зам.-министри на образованието
  • Вицепрезидентът Йотова стана „Доктор хонорис кауза“ на Великотърновския университет
  • Зам.-министър Лазарова: Новият образ на учителя тръгва от университета
  • Студентка от Военноморското училище ще представя България на международен конкурс в ЦЕРН
  • Министър Красимир Вълчев разговаря с над 750 гимназисти за вредите от наркотиците
  • Признание за най-добрите
  • Уроците на Клио
  • Морски приключения от Кранево до Атия
  • Министър Красимир Вълчев: България отбелязва своя цивилизационен принос чрез писмеността и духовността
  • Ученици изследват историите на българите в Северна Америка от началото на XX век
  • МОН отличи четирима директори с наградата „Св. Иван Рилски“
  • Селфи с холограми в ПГТМ „Христо Ботев“– Ботевград
  • Тайната на дълголетието

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"