Съвременното българско училище е институция, която си партнира и работи с редица други културно-исторически и научни институции в страната и по места.
В началото на настоящата учебна година Община Кюстендил излиза с инициатива за по-тясно обвързване дейността на училищата с основни културни институции (музеи, художествени галерии и др.) с цел опознаване и съхраняване историята и културно-историческото наследство на родния край.
В тази връзка,
седмокласниците от ПМГ „Проф. Емануил Иванов“ посещават Държавния архив – Кюстендил.
Не се оправдават предположенията, че за новото дигитално зависимо поколение тази среща ще бъде безинтересна и отегчителна. Напротив, поднесеният емоционален разказ, подплатен с представянето на снимки, документи, картички, доклади и др., предизвиква огромен интерес и провокира детското любопитство в опитите да се ориентират в съвременните културно-исторически паметници на базата на информация от миналото.
В тази своеобразна разходка из кюстендилските старини учениците разбират, че Първото педагогическо училище е открито през 1885 г., а строителството на сградата му започва през 1889 г. Няколко години след завършването ѝ тя се сдобива с часовник, за който се изгражда специална часовникова кула на площада. Като педагогическо училище сградата функционира до 1908 г. Към настоящия момент се използва от общинската администрация и там е поставен часовникът, който чуваме на всеки кръгъл час.
Друга препратка насочва любопитството на учениците към Арката на площада.
Става ясно, че тя е единствената следа от откритото през 1907 г. читалище „Братство“ – средище и на музея, и на театъра, и на всичко, свързано с културния живот тогава, но приключило съществуването си през 1981 г., когато сградата е разрушена.
Снимките са поредната изненада – първата самолетна снимка на града от 1934 г., снимка на първия залесител на хълма Хисарлъка – Йордан Митрев, и др. Показана е книга с протоколи от миналия век, картички, написани от Владимир Димитров – Майстора, подписал ги като Рисувачът, и други архивни документи, свързани с миналото на града.
И като се има предвид времето, в което живеем, естествено вълнение предизвиква дигитализацията на документи и начинът да се борави с тях.
Накрая на своето посещение в Държавния архив, създаден на 1.01.1963 г., учениците чуват обобщение за неговата дейност, а именно – подбор, комплектуване, регистриране, обработване и съхраняване на документи, както и тяхното дигитализиране.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg