Х издание на Базара на професиите под надслов „Твоето бъдеще по твоя начин“ се проведе в „София Тех парк“. Ежегодният двудневен форум на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН е едно от най-важните събития в областта на професионалното ориентиране за ученици.
„Всичко е много добре организирано, има много брошури, рекламни материали, на децата им е интересно – казва Ефтимилияна Додекова от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ в Златица. – Повечето ни възпитаници освен към инженерните специалности се насочват и към софтуерните науки. Тук съм с ученици от девети и десети клас.“
„Много ценно за учениците е да чуят лекциите на водещи специалисти в различни професии“,
казва учителка от Финансово-стопанската гимназия в София.
Тази година се представят над 40 различни професии от повече от 20 компании от различни бизнес сфери чрез щандове, интеракции и работилници. Успоредно с изложението има и богата лекционна програма, която разкрива предизвикателствата пред един успешен професионален път.
Сред акцентите на програмата са представяне на професиите в екипажа за полети – пилот и стюардеса, професии в ИТ, в добивната индустрия, напътствия за финансова грамотност, как да изберем професия спрямо заложбите си и други. Изкушените от силата на двигателите ученици и техните родители могат да видят отблизо един от водещите модели в света и да чуят какви са тайните за управление на тежкотоварни машини.
Кариерният базар е открит с разговор на тема „Твоето бъдеще по твоя начин – 10 години създаваме връзка на образованието с бизнеса“ между представители на бизнеса, гражданския сектор, международни организации за работа с деца и младежи, държавни институции. Данните от различни проучвания показват ясно недостатъчната обвързаност на образователната система с бизнеса. Дискусията „освети“ какви са необходимите стъпки, за да работят в синхрон образованието и икономиката.
„Десет години отговорните компании у нас, обединени от Българската мрежа, работят за засилване на връзката между образование и бизнес и за успешно кариерно ориентиране – казва Дарина Георгиева, изпълнителен директор на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН. – Бизнесът поема своята роля в този многостранен процес и е готов да направи и следващи стъпки в създаването на стимулираща среда и условия за младите хора да получават качествено образование и професионална реализация. Чрез Базара на професиите убедително показваме, че успехът у нас е възможен чрез избора на подходяща професия, готовност за непрекъснато учене и придобиване на нови умения.“
Калейдоскопът от възможности за кариерна реализация се разширява и от професиите в сферата на устойчивостта. Глобалната политика за намаляване на негативния отпечатък на компаниите върху средата и увеличаване на положителното им въздействие вече е предмет на кариерен избор с голямо бъдеще. В специален разговор на тема „Професия „Устойчиво развитие“ беше показано многообразието от специалности, които попадат в този профил, и необходимите специализации за това.
В отворени разговори с публиката над 20 лектори – програмисти, журналисти, финансисти, експерти от бизнеса, разкриват тайни от професионалния си път и вдъхновяващи факти за кариерата си. Тази година програмата на
Базара на професиите включва и възможност за срещи с кариерни консултанти
за откриване на заложби и области на интереси за успешна професионална реализация, както и съвети за избор на университет с Гергана Раковска.
Още в първия ден
събитието привлече стотици ученици и учители, предоставяйки обширен поглед върху кариерните възможности на бъдещето
и среща в първо лице с изявени професионалисти.
За първи път Базарът измерва и своя въглероден отпечатък, което е част от стремежа на Българската мрежа да работи устойчиво чрез всяка своя инициатива.
Самият Базар, като инициатива, е част от приноса на отговорните компании към Глобалните цели за устойчиво развитие на ООН „Качествено образование“ (4) и „Достоен труд и икономически растеж“ (8).
Партньори на събитието са Министерството на образованието и науката, Министерството на труда и социалната политика, Регионалното управление на образованието – София, Агенцията по заетостта, Националната мрежа за децата.
Глобалният договор на ООН е най-голямата световна инициатива за корпоративна устойчивост с повече от 23 000 членове в над 160 държави. Доброволната инициатива обединява бизнес и неправителствени организации, академични институции, градове и агенции на ООН в глобален форум в подкрепа на устойчивия растеж и гражданското общество. 10-те принципа на Глобалния договор на ООН са насочени към прилагане на отговорни бизнес практики в сферата на правата на човека, трудовите норми, опазването на околната среда и борбата с корупцията.
Българската мрежа на Глобалния договор на ООН е официално прогласена през 2011 година.
Обединявайки компании, неправителствени организации и образователни институции, тя е най-активната организация в България в сферата на устойчивото развитие, с професионална експертиза, градена повече от десетилетие.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg