Въпросът дали да се подпише срочен трудов договор, или такъв за неопределено време, зависи от индивидуалните нужди и предпочитания на работника или служителя.
Срочните договори предлагат гъвкавост и разнообразие, но носят несигурност.
От друга страна, договорите за неопределено време осигуряват стабилност и предвидимост, но могат да ограничат гъвкавостта както на работодателя, така и на работника или служителя. Важно е работниците да са информирани за условията на двата вида договори и да направят избор, който най-добре отговаря на техните лични и професионални цели.
Както е ясно от наименованието, срочни трудови договори са тези, в чието съдържание има точно определен или определяем срок. Съгласно закона
срочен трудов договор може да се сключва само за определени случаи
– за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, както и с новопостъпващи работници и служители в обявени в несъстоятелност или в ликвидация предприятия.
Също така, срочен трудов договор, който е сключен в нарушение на тези изисквания, се смята за сключен договор за неопределено време.
По изключение срочен трудов договор за срок най-малко една година може да се сключва за работи и дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер. Такъв трудов договор може да се сключи и за по-кратък срок по писмено искане на работника или служителя. В тези случаи срочният трудов договор с един и също работник или служител за същата работа може да се сключва повторно само веднъж за срок най-малко една година.
Важно е да се знае, че
работниците и служителите по срочен трудов договор имат същите права и задължения,
каквито имат работниците и служителите по трудов договор за неопределено време. Те не могат да бъдат поставяни в по-неблагоприятно положение само поради срочния характер на трудовото им правоотношение в сравнение с работниците и служителите по трудов договор за неопределено време, които изпълняват същата или сходна работа в предприятието, освен ако законът поставя ползването на някои права в зависимост от притежаваната квалификация или придобитите умения.
Законът също постановява, че трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна. Това важи и при срочния трудов договор за заместване на отсъстващ работник или служител, ако трудовият договор със замествания се прекрати през време на заместването.
Изборът между срочен трудов договор и договор за неопределено време зависи от целите и предпочитания на всеки работник или служител. Срочният договор е идеален за хора, които ценят разнообразието и възможността да работят по различни проекти или в различни индустрии. От друга страна, договорът за неопределено време предлага стабилност и дългосрочни възможности за кариерно развитие. Важно е всеки да прецени своите приоритети и да избере вида договор, който най-добре отговаря на личните и професионалните му нужди.
Справка:
чл. 68 от Кодекса на труда
чл. 69 от Кодекса на труда
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg