"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2024 Брой 3, 18 - 24.01.2024 г.

Ние се харесваме, харесваме и теб

В ЦПЛР – ОДК, в Козлодуй имат школа по експериментално изкуство, в която достигат до децата чрез светлинно и огнено шоу

Диляна Кочева от Диляна Кочева
17-01-2024
in Брой 3, 18 - 24.01.2024 г.
A A

„В Центъра развиваме личността на детето, а не само го учим да пее, рисува и танцува“, разказва за в.
„Аз-буки“ Таня Спасова – директор на Центъра за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс в Козлодуй. Истината е, че там използват различни иновативни методи и арттерапии за личностно развитие, съвместни групови форми за изразяване на чувства и емоции, в това число двигателни и музикални терапии. Чрез всичко това педагозите в Центъра се стремят да достигнат до вът­решния свят на децата, като открият и развият качествата, които ги открояват и ги правят уникални. Девизът им гласи: „Ние се харесваме, харесваме и теб“, и е в пълен унисон с мисията, която изпълняват. „Много хора все още не могат да разберат колко ценен ресурс са тези центрове, как функционират и колко много помагат за личностното израстване на подрастващите“, уточнява моята събеседничка.

 

Групата „Експериментално изкуство“ събира деца и ученици в начална и предучилищна възраст. Заниманията включват тренировки
за физическа култура, сценично поведение, партньорство и доверие

През настоящата учебна 2023/2024 г. възпитаниците в ЦПЛР – ОДК, Козлодуй, са 251. Школите, които предлагат, са с широк обхват – по изобразително и приложно изкуство, екология и опазване на околната среда, танци и музика, експериментално изкуство и много други. При тях няма строго разпределение между отделните занятия и часовете на конкретния преподавател, а заниманията плавно преминават от едно в друго. И това е така, защото всички педагози работят като добре смазан механизъм с обща цел – развиване на тези качества, които ще помогнат на децата в реалния живот.

„В най-ранна възраст децата са най-податливи за развиване на своите таланти“, обяснява директорката. Опитът ѝ показва, че повечето от новите им възпитаници първо започват с изобразително изкуство, а след това преминават през всички останали групи – до деня, в който всеки успява да намери своето място и съответно областта, в която е най-добър. Това обикновено се случва в периода на юношеството. „В практиката си съм ставала свидетел и на деца, които записват в началото изобразително изкуство и в XII клас все още са в тази група. Има хора, на които им вродено и имат желание да се занимават с изкуство и да развиват своите способности, но има и такива, на които всичко им е безинтересно. А за апатията голям принос имат дигиталните технологии, които са навсякъде около нас“, разказва Спасова.
В Центъра в Козлодуй освен обща подкрепа осигуряват и допълнителна – за деца и ученици със специални образователни потребности. Екипът им от двама ресурсни учители, логопед и психолог работи с 23 деца от училища и детски градини в община Козлодуй.

„Екипът ни е малък, но много ценен. Състои се от 10 души, които са дипломирани специалисти и влагат сърце и душа в работата си“, казва Спасова. Всичките им програми са авторски, създадени изцяло от преподавателите, което им дава голямо поле на свобода и им позволява да вмъкват в учебната програма различни иновативни елементи, с които да отговорят на нуждите на своите възпитаници. По този начин развиват тяхното любопитство, креативност и широк мироглед. „Намираме се малко между културата и образованието“, казва с усмивка директорката.

В ОДК – Козлодуй, има и клуб по орнитология с над 15-годишна история, в който децата се запознават с многоликия свят на птиците. Клубът е член на Българското дружество за защита на птиците и работи активно съвместно с него. Ръководители и участници в клуба се включват във всички национални и международни кампании, участват в конкурси и състезания.

„Намираме нишата, която липсва на територията на общината. След това подсигуряваме специалист по темата и започваме да работим с децата. Танцов състав например има навсякъде. Но направление по личностно развитие има само при нас“, уточнява тя. Става въпрос за интересна група с необичайно име – „Експериментално изкуство“, а неин ръководител е психологът по образование Даниела Първанова. Групите са две, с по 13 деца във всяка. Едната е за начинаещи, а другата – за напреднали, натрупали вече сценични умения и опит. „Получава се много хубав синтез между двете групи – по-големите помагат и учат по-малките и по този начин развиваме приоритетите си – екипна работа и усвояване на механизми за взаимодействие и подкрепа“, уточнява тя.

Целта на групата „Експериментално изкуство“ е чрез интересни подходи и начини да се достига до децата. В постановките се използват много мултимедийни средства, елементи на огнено изкуство и светещи атрактивни предмети.

Другият смисъл на „Експериментално изкуство“ се крие в собствено експериментално творчество, с авторски предложения на участниците – сюжетът, музиката и изпълненията са по техен замисъл и идея. Обикновено повечето спектакли са продиктувани от случки от личния опит на децата. Работят с много психотерапевтични методи и психоартистични практики, чрез които отварят възприятието на децата и по този начин успяват да стигнат до техните проблеми. А веднъж открит, проблемът вече може и да бъде решен.

„Идеята е, преминавайки през сцената като опитно поле, да могат да формират умения, които след това да им бъдат от полза в живота“, обяснява Първанова.
Групата датира от над 20 години. В началото функционира като музикална формация, а след това преминава в различни групи за младежки експериментален театър, та чак до днес, когато съществува като направление „Експериментално изкуство“. През годините имат над 30 авторски постановки. Миналата година представят мултимедийния пърформанс „Героят в нас“ с огнени елементи. Той е направен по стихове на Христо Ботев и отразява основни моменти и символи от биографията на големия писател и революционер, като този на майката, любимата, любовта, бунта и прераждането на духа.
„Опитахме се да разгледаме мита за героя през гледната точка на съвремието на участниците“, уточнява ръководителят на групата „Експериментално изкуство“. В момента подготвят нов авторски спектакъл, който ще бъде представен през април в рамките Седмицата на детското изкуство. Редовно участват в различни фестивали, и то не само в България, но и в други държави.

„Децата ни пътуват непрекъснато, но основната ни идея е да развиваме нови умения и нов интерес към съвремието“, обяснява Първанова. Тя е категорична, че времето, в което живеем, е много различно от това, което е било преди. Днес младите хора са заобиколени от информация навсякъде. Затова и мисълта им тече много бързо, а вниманието им трудно се задържа. „Все по-трудно се достига до вътрешен мир, до анализ на чувства и мисли. А „Експериментално изкуство“ прави точно това – помага им да развият умения, които да им позволят да се вгледат дълбоко в себе си“, казва тя. Освен това много важен момент в успеха на това направление е груповата работа. Благодарение на тази форма възпитаниците им се научават да слушат, да отстояват позициите си, да приемат различното мислене и другите хора.
„Емоционалното ниво на отношенията вече е много различно. Рядко се подхожда към естествените сили и възможности на детето, а към щампата и модела на обществото. То трябва да е успешно, да учи, да прави кариера и да изкарва пари. Често родителите посочват къде и какво да учи детето им, без да се съобразяват с неговите лични предпочитания. А това е погрешно. Но от опит знам, че ако детето носи таланта у себе си, винаги ще намира пътя“, казва Първанова. Категорична е, че днес все по-малко се говори и пише, че човек трябва да работи това, което е у него, и че само в този случай той ще бъде щастлив. Или по друг начин казано, тогава, когато хобито ти съвпада с професията ти, не усещаш, че работиш, и се чувстваш щастлив.

В групата по експериментално изкуство специално място е запазено и за родителите. При начинаещите те присъстват на всяка репетиция. Неотлъчно до децата са и по време на пътувания и участия. Всеки помага с каквото може. Някои от тях отговарят за реквизита, декорите и костюмите, а други помагат с окуражителни думи и лекове срещу сценична треска.
В Центъра редовно се провеждат и различни обучения и арт терапии. На основа на двигателната терапия се правят авторските спектакли чрез средствата на пантомимата и танца, които след това се оформят в различен етюд, подреждат се в обща програма и след това се създава цялостният облик на спектакъла. „При нас има голям диапазон от творчество и свобода“, обяснява Първанова.
През годините работят много и със символиката на българския фолклор. Преди години дори са имали и група, която се е занимавала с това. Зад гърба си възпитаниците им дори имат филм – „Чуй огъня“. Лентата е създадена изцяло по архетипна символика и в съответствие с юнгианската психология и психотерапия. Тя е подарена на Българското общество по аналитична психология и след това – на Центъра за Европа. Педагозите имат и академични разработки и публикации, два авторски филма на децата и два доклада към тях. Първата лента е на тема „Огненият ритуал, архетипен образ на личностно вдъхновение и личностна промяна“, а втората – „Групово творчество в юношеска възраст“.

„Ние сме силни с екипа от педагогически специалисти, които работят тук. Базата ни е малка и има какво да се желае. Но успяваме да задържим децата с това, което правим. Нямаме зали и сцени, но работим съвместно с другите институции и преди всичко с голямата подкрепа на Община Козлодуй“, завършва директорката Таня Спасова.

Your Image Description

Свързани статии:

Музиката е дипломация Алея на най-четящите деца в Русе Време за нови идеи Сурвакари от Белозем на гости на „Аз-буки“

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Извън часовете

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Влечуги от джунглата гостуват на живо в „Музейко“

Next article

Разкажи за своята родина

Next article
Разкажи  за своята родина

Разкажи за своята родина

„Час на таланта“ в Българското училище „Гергана“ в Ню Йорк

„Час на таланта“ в Българското училище „Гергана“ в Ню Йорк

Кукери от БНУ „Йордан Йовков“ в Букурещ гонят злите сили

Кукери от БНУ „Йордан Йовков“ в Букурещ гонят злите сили

Последни публикации

  • Министър Красимир Вълчев откри STEM център в Костенец
  • В един от най-престижните университети в САЩ ще се преподава български език
  • От състезанието към куиза
  • Изследовател от топ 2% учени в света влиза в екипа на българския INSAIT
  • Колко струва закупуването на осигурителен стаж
  • Снимка на броя: Бъдещи журналисти
  • Дигитализират модули от външните оценявания и матурите
  • Важни са научните доказателства, а не научните награди
  • Над 47 млн. лв. за безплатни учебници за всички
  • 2260 паралелки за приема в VIII клас за новата учебна година
  • 95 талантливи ученици на финала на Националната олимпиада по астрономия
  • Кабинетът определи държавната гаранция за кредитиране на студенти и докторанти
  • Над 47 млн. лв. за безплатни учебници за всички
  • Детска градина „Деница“ с плакет на МОН за 50-годишнина
  • Министър Вълчев: Ще предложа законодателни промени, с които кметовете да могат да обявяват неучебни дни само след съгласуване с МОН (ОБНОВЕНА)
  • „Мисия чист въздух“ – фестивал на химията в Бургас
  • Студенти ще могат да оценяват качеството на обучението в реално време с електронна платформа
  • Академия за млади таланти в село Дреновец
  • Образователен форум събира иновативни училища и експерти в село Бистрица
  • Четири медала от Международната Менделеевска олимпиада по химия
  • Министър Вълчев постави началото на строежа на четири физкултурни салона в Казанлък
  • Съветът на ректорите: Кадри на МВР да правят дискусии за зависимостите в университетите

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"